Bieszczady Ukraińskie

Po „nasyceniu się” polskimi
Bieszczadami i kilkukrotnym przejściu najważniejszych szczytów przyszedł czas na małą odmianę. Na Bieszczady
Ukraińskie. Na eksploracje tych gór w jakże innym wydaniu. Mimo że krajobrazowo
góry te są nie różnią się zasadniczo od polskich, sam klimat jest zupełnie zupełnie inny. Brak
infrastruktury turystycznej oraz położenie w miejscu, które jeszcze parę lat
temu było praktycznie niedostępne dla polskiego turysty spowodowało że góry nie
zatraciły swojego pierwotnego charakteru. Zupełnie przypadkowo zgadałem się co do wyprawy na Ukrainę z Szymonem, co okazało się później strzałem w dziesiątkę!Po przekroczeniu granicy Ubla/Małyj Bierieznyj bezproblemowo dotarliśmy do Użoka z którego planowaliśmy zacząć pieszą część wycieczki. Pierwsze drzwi to sklep spożywczy, drugie - bar z pyszną kawą z ekspresu!Po uzupełnieniu płynów i pokarmów udaliśmy się główną drogą na Przeł. Użocką oddzieląjącą Bieszczady Polskie od Bieszczadów Ukraińskich.
 

 
Na przełęczy oprócz kilku pomników i oznakowania granic obwodu Zakarpackiego i Lwowskiego również budka strażnicza z ukraińskimi zołnierzami kontrolującymi przejeżdżających przez przełęcz.Po jakiś dwóch godzinach marszu od przełęczy ukazał się nam widok...który widzieliśmy oczyma wyobraźni w trakcie całych przygotowań do wyprawy.Typowe dla tamtych gór - spokój, cisza, wąziutka ścieżka w górę...Tylko my i góry - przypominam że w Polsce mamy w tym samym czasie długi weekend sierpniowy i co za tym idzie masowy najazd turystów na nasze polskie Bieszczady...Niedaleko Starostyny rozbijamy się beztrosko w pobliżu źródełka na pierwszy nocleg. Nie spotykamy nikogo, nikt nas nie kontroluje, nie wlepia nam mandatu, nikt się nie skarży że zadeptujemy Bieszczady...W drugi dzień wędrówki ciąg dalszy. Pogoda nam dopisuje...Przerwa na kawę i upajanie się widokamiW oddali Pikuj (1408 mnpm) pierwszy główny cel naszej wyprawy.Pikuj zdobywamy we wczesnych godzinach popołudniowych.Widok na grań którą właśnie "zrobiliśmy"Po zejściu z Pikuja, minąwszy Szerbowiec rozbijamy się w pobliskiej wsi Paszkowice nad strumykiem. Chłodna kąpiel w rwącym strumyku  + gorąca herbata z kocherka - nie trzeba nam nic więcej do szczęscia :-)Następnego dnia po kilku ładnych godzinach marszu dochodzimy na Połoninę Równą po której ku naszemu zdziwieniu beztrosko "guliają" sobie różne pojazdy zbieraczy jagód i brusznic. Oklaski dla Szymona za znakomitą orientację w terenie!Na sam szczyt połoniny też da się wjechać - podstawa to porządne auto! :-)Szczyt Połoniny Równej kryje pamiątkę sowieckiej inwestycji - opuszczoną bazę rakietową...

Jako że bazę trzeba było jakoś wybudować - trzeba było wcześniej wybudować długą drogę z płyt betonowych na szczyt połoniny. Na zdjęciu widać forda transportowego - Szymonowi udało się zatrzymać chłopaka który zabrał dziewczynę na randkę do opuszczonej bazy. Zjazd na pace był jednym z mocniejszych akcentów wycieczki!Dojeżdżamy do wioski Lipowiec by stamtąd różnymi sposobami osiągnąć przejście graniczne ze Słowacją.Łapiąc co się da docieramy do Małego Bierieznego gdzie przekraczamy granicę SK.
W Ubli czeka nasze auto. Przygoda dobiega powoli końca. Czas wracać do rzeczywistości.

Bieszczady Wschodnie, sierpień 2011